PORADNIA Chirurgi ogólnej
Zdarza się, że pacjenci zgłaszają się do poradni z problemem, który wymaga od lekarza wiedzy z pogranicza kilku specjalizacji. Chirurg ogólny, oprócz kwalifikacji lekarza ogólnego, posiada także umiejętności niezbędne do wykonywania podstawowych zabiegów chirurgicznych. Zajmuje się nie tylko przeprowadzaniem operacji, ale również przygotowaniem do nich oraz pooperacyjną opieką nad pacjentem. Zabiegi są przeprowadzane zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i pod narkozą. Do głównych zadań chirurga ogólnego należą zabiegi z zakresu chirurgii miękkiej, tj. dotyczącej tkanek miękkich. Wśród wykonywanych przez niego czynności są m.in.:
- przeprowadzanie drobnych zabiegów (np. szycie i oczyszczanie ran, zdejmowanie szwów),
- usuwanie zmian skórnych,
- leczenie poparzonych tkanek,
- usuwanie żylaków,
- wycinanie przepuklin,
- usuwanie wyrostka robaczkowego,
- usuwanie pęcherzyka żółciowego,
- monitorowanie stanu pacjenta po operacji.
W celu zapewnienia pacjentowi kompleksowej opieki lekarze naszej placówki ściśle ze sobą współpracują. Przy przeprowadzaniu zabiegów wartościowe są konsultacje chirurga ze specjalistami z różnych dziedzin, np. z proktologiem czy neurologiem.
Jakie dolegliwości wymagają interwencji chirurga?
Wizyta u chirurga ogólnego ma miejsce po uzyskaniu odpowiedniego skierowania od lekarza rodzinnego. To on stwierdza, czy dolegliwości pacjenta wymagają dalszej specjalistycznej konsultacji. Na konieczność wizyty u chirurga wskazują przede wszystkim przepukliny, wrastające paznokcie, operacyjne żylaki, a także różnego rodzaju zmiany skórne i podskórne.