RÓŻOWY PAŹDZIERNIK – MIESIĄC ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Co roku w Polsce na nowotwór choruje ponad 18,5 tys. kobiet. Niestety w większości przypadków jest diagnozowany zbyt późno, co ma negatywny wpływ na leczenie.
Rak piersi jest to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego. Rozwija się miejscowo i może dawać przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych.
Wyróżniamy 4 główne podtypy raka piersi:
- luminalny A
- luminalny B
- zaawansowany hormonozależny HER2+
- rak potrójnie ujemny
Czynniki ryzyka
- wiek – nowotwory piersi występują najczęściej o kobiet po 50 r.ż.
- wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki oraz późna menopauza
- brak ciąż lub późne macierzyństwo
- ekspozycja na estrogeny, np. w formie hormonalnej terapii zastępczej
- otyłość
- predyspozycje genetyczne – jeżeli w Twojej rodzinie występowały zachorowania na raka piersi i jajnika (np. u mamy lub siostry) porozmawiaj z lekarzem o możliwości wykonania badań genetycznych
Jak rozpoznać raka piersi
– wyczuwalny twardy guzek lub zgrubienie, również pod pachą
– zmiana wielkości, kształtu, symetrii piersi
– zmiana koloru skóry piersi, dołki, nierówności
– wciągnięcie brodawki
– wydzielina z brodawki
– powiększenie pachowych nadobojczykowych węzłów chłonnych
Profilaktyka
Profilaktyka ma kluczowe znaczenie w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy sutka. Wyróżniamy profilaktykę pierwotną – przeciwdziałanie oraz profilaktykę wtórną – wczesne wykrycie.
Profilaktyka pierwotna
- Dieta – ograniczenie spożycia tłuszczów i walka z otyłością
- Ograniczenie spożycia alkoholu
- Regularna aktywność fizyczna – codziennie minimum 30 minut w ruchu
- Wysypianie się – 8 h zdrowego snu
Profilaktyka wtórna
- samobadanie piersi – badanie palpacyjne
Samobadanie piersi powinna wykonywać każda kobieta bez względu na wiek. Najlepiej badanie przeprowadzić zaraz po zakończeniu miesiączki lub raz w miesiącu u kobiet po menopauzie. Raz do roku takie badanie powinien przeprowadzić ginekolog.
Prawidłowe samobadanie piersi polega na oglądaniu i dotykaniu piersi.
Piersi należy oglądać, stojąc przed lustrem w następujących pozycjach: z ramionami opuszczonymi wzdłuż tułowia, z rękoma uniesionymi nad głowę i z rękoma opartymi na biodrach, a także w pozycji pochylonej. Oceniamy kształt i symetrię piersi, wygląd skóry i brodawek. Samobadanie można wykonać w pozycji stojącej lub leżącej. Badanie wykonuje się płaską powierzchnią 2, 3 i 4 palca. Istnieje kilka technik badania piersi.
Ruchy okrężne, czyli zataczanie koła po obwodzie piersi, wykonując przy tym malutkie kółeczka. Zataczamy okręgi w stronę sutka i poruszamy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Ruchy promieniste – wyobrażamy sobie, że nasza pierś to tarcza zegara. Okrężnymi ruchami przesuwamy od sutka do zewnątrz.
Ruchy góra-dół – „dzielimy” pierś na podłużne paski i przemieszczając się od góry do dołu i od dołu do góry zataczamy kółeczka.
- regularnie wykonywane badania USG – między 20. a 30. r ż. – co 2 lata, po 30 r. ż. co roku:
USG piersi jest to metoda obrazowa badania z użyciem ultradźwięków. Przeprowadzane jest ono w celu wspomagania i uzupełnienia badania mammograficznego, szczególnie w diagnostyce sutków gruczołowych. USG skutecznie wykrywa łagodne oraz rakowe zmiany w piersi. Zalecane jest kobietom między 20 a 40 rokiem życia, jak również pacjentkom powyżej 40 roku życia, z tego względu, że USG pomaga wykrywać zmiany, których nie wykaże badanie mammograficzne. Jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna (można ją stosować również u kobiet w ciąży i karmiących).
Profilaktycznie USG piersi należy robić raz w roku. Wskazaniem do badania mogą być różnego rodzaju stwardnienia, których wcześniej nie było – np. guzki, czy tzw. zaciągnięcie skóry, nietypowy wyciek z sutka u kobiet, które nie są w ciąży ani nie karmią, zmiany w brodawce lub guzki w dołach pachowych. Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania, najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego.
- wykonywanie mammografii – między 50. a 69. r. ż. – co 2 lata
Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Pozwala rozpoznać wczesne zmiany, jak również te, które nie dają się wyczuć podczas badania palpacyjnego, wielkości 2-3 mm. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi; jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego. Mammografia pozwala wcześnie wykrywać 90-95 % zmian nowotworowych, a we wczesnej fazie rozwoju każdy nowotwór może być całkowicie uleczalny.
W naszym Centrum Medycznym jest możliwość wykonania badania usg piersi.
W celu umówienia się na badanie USG, zapraszamy do kontaktu z rejestracją : 502-239-739
opracowanie na podstawie:
http://www.puo.pl/badania-profilaktyczne/rak-piersi