Interna jest działem medycyny skupiającym się na chorobach narządów wewnętrznych. Traktuje ona człowieka jako całość — jeżeli pacjent ma być zdrowy, trzeba zadbać o to, aby cały jego organizm był wolny od wszelkich chorób. Lekarze interniści są nierzadko pierwszymi, do których trafiamy z pojawiającymi się niepokojącymi objawami. Kiedy trzeba się do nich zgłosić? Jakie uprawnienia mają?
Czym zajmuje się internista?
Tak jak zostało wspomniane, internista skupia się przede wszystkim na diagnozowaniu, a także leczeniu chorób wewnętrznych. Często jest on mylony z lekarzem rodzinnym, jednak trzeba pamiętać, że są to odrębne specjalizacje. Internista może skierować pacjenta na dodatkowe badania lub zalecić zgłoszenie się do innego lekarza, zajmującego się konkretnymi dolegliwościami.
Rola internisty jest niezwykle ważna, ponieważ to od niego zależy, czy pacjent będzie dalej diagnozowany i jeśli tak — w jaki sposób. Oprócz tego ten lekarz może wystawiać recepty. Wśród chorób, którymi zajmuje się opisywany specjalista, można wskazać m.in. dolegliwości związane z układem pokarmowym, kostno-stawowym, krążenia, oddechowym, a także ma pod swoją opieką osoby cierpiące na choroby serca, cukrzycę i wiele innych.
Z jakimi objawami udać się do internisty?
Wiele osób nie jest pewnych, z jakimi objawami powinni zgłosić się do lekarza, jakim jest internista. W Tychach specjaliści przyjmują m.in. osoby z gorączką oraz uporczywym kaszlem i bólami brzucha, a także głowy. Dobrze pójść do specjalisty, jeżeli ma się nawracające biegunki, długotrwałe zaparcia i nudności. Oprócz tego nierzadko wskazaniem do wizyty okazują się wahania wagi, a także problemy ze snem. Podsumowując, lekarza internistę możemy odwiedzić, gdy zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy dotyczące naszego zdrowia.