Cukrzyca to choroba, która dotyka coraz większą liczbę osób. Aby się nie rozwijała, należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Jej diagnozowaniem i dobieraniem odpowiedniej terapii zajmuje się diabetolog. Kiedy warto skorzystać z jego usług? Jakie objawy mogą wskazywać na niewłaściwy poziom glukozy we krwi? Odpowiadamy!
Czym zajmuje się diabetolog?
Tak jak zostało wspomniane, diabetolog jest lekarzem, którego głównym zadaniem jest diagnozowanie, a także leczenie cukrzycy. Oprócz tego zajmuje się on również innymi schorzeniami związanymi z niewłaściwą gospodarką węglowodanową. Specjalista może też kierować chorego z powikłaniami do innych lekarzy, zajmujących się określoną dziedziną. To diabetolog jest również odpowiedzialny za nauczenie pacjenta obsługi urządzenia, dzięki któremu ten w domowych warunkach może zmierzyć sobie poziom cukru we krwi.
Jak wygląda wizyta u diabetologa? Lekarz najpierw rozmawia z pacjentem, ponieważ na podstawie wywiadu możliwe jest wstępne postawienie diagnozy. W razie konieczności wykonuje również inne badania umożliwiające właściwą ocenę schorzenia. Warto także podkreślić, że specjalista podczas wizyty rozmawia z chorym na temat jego diety oraz aktywności fizycznej i zaleca określone zmiany w trybie życia, które mogą pomóc w uniknięciu rozwoju cukrzycy oraz innych chorób metabolicznych.
Objawy świadczące o konieczności wizyty u diabetologa
Pozostaje jeszcze odpowiedź na pytanie – kiedy koniecznością staje się wizyta u diabetologa? Do specjalisty zazwyczaj kieruje lekarz rodzinny. Nad umówieniem wizyty warto jednak pomyśleć, jeśli w wynikach krwi pojawi się niewłaściwy poziom glukozy. Nadmierna senność, wzmożone pragnienie czy napady głodu i utrata masy ciała również mogą wskazywać na problemy, które warto omówić z diabetologiem. Do specjalisty powinny zgłosić się również kobiety w ciąży, ponieważ ze względu na wahania hormonalne mogą być narażone na cukrzycę ciążową, która jest niebezpieczna dla dziecka.