Przyszłej mamie zależy na tym, aby ciąża przebiegała jak najlepiej. Na osiągnięcie spokoju pozwoli dobra opieka lekarska. Kiedy test wyszedł pozytywny lub mamy potwierdzenie badań z krwi, należy pomyśleć nad wizytą u ginekologa. Najlepszym czasem, by udać się do gabinetu, jest 6-8 tydzień od ostatniej miesiączki. Z decyzją o odwiedzeniu lekarza nie należy zwlekać. Dlaczego ta kwestia jest tak istotna?
Czego spodziewać się podczas pierwszej wizyty u ginekologa?
Wyłącznie wizyta u ginekologa pozwoli przyszłej mamie sprawdzić, jak przebiega jej ciąża. Rozwój maluszka należy mieć pod kontrolą już od pierwszych chwil poczęcia. Ponadto na pierwszej wizycie w gabinecie ginekologicznym zostanie założona karta ciąży. Od razu zostaną również wykonane takie badania jak:
- cytologia,
- USG.
Ginekolog przeprowadzi również wywiad lekarski, w którym zostają uwzględnione, jeśli takie były, historie wcześniejszych ciąż. Znaczenie ma także ogólny stan zdrowia pacjentki i zażywane przez nią obecnie leki.
Pierwsza wizyta u lekarza prowadzącego ciąże obejmuje również mierzenie ciśnienia krwi pacjentki, a także sprawdzenie wzrostu i masy ciała. Wszystko po to, aby dobrać, jak najlepszą opiekę dla przyszłej mamy oraz jej maluszka.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze lekarza prowadzącego ciąże?
Przyszła mama, wybierając lekarza z poradni ginekologicznej, powinna zwrócić uwagę, aby pracował on w szpitalu, w którym prawdopodobnie będzie odbywać się poród. Dzięki temu specjalista będzie towarzyszył pacjentce przez cały okres ciąży, co daje również poczucie bezpieczeństwa. Dobrze też, aby dana placówka miała możliwość umówienia się na wizytę, kiedy zajdzie taka potrzeba. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy przyszła mama nie może skorzystać z fachowej opieki. Dlatego też wybierając poradnię, warto upewnić się, w jaki sposób traktuje ona swoje pacjentki.